Češi se naučili tajný trik, v jaký čas zapnout pračku aby ušetřili. Jak se tohle naučili?

zdroj: instagram.com/youtube.com

Nová éra energetiky v Česku

Od letošního července má v České republice nastat nová éra energetiky – dojde ke spuštění sdílení elektřiny mezi komunitami. Tato změna s sebou přináší nejen inovace, ale také nové náklady. Jednou z nových položek na faktuře bude položka za Elektroenergetické datové centrum.

Elektroenergetické datové centrum a jeho náklady

Nové poplatky

Podle Martina Durčáka, šéfa ČEPS, se předpokládá, že cena na jedno odběrné místo, tedy na jednoho zákazníka, by měla být zhruba do deseti korun za měsíc. Tento nový systém bude integrovat všechna měření z chytrých měřáků a také sloužit na komunikaci mezi přenosovou soustavou a distribučními společnostmi.

Investice do přenosové soustavy

ČEPS zároveň výrazně navýší své investice do přenosové soustavy. Z aktuálních pěti až šesti miliard ročně se tato částka zvýší na devět až dvanáct miliard. Toto zvýšení bude z části zaplaceno zákazníkem. Durčák uvádí, že i spotřebitel by měl měsíčně zaplatit zhruba deset korun navíc.

Dopady na ceny elektřiny

Započítávání odchylek

Velký otazník stále zůstává nad tím, jak budou obchodníci započítávat odchylky způsobené sdílením elektřiny. Rozdíl mezi tím, kolik elektřiny obchodník pro zákazníka nakoupí a kolik jí zákazník, který bude zároveň elektřinu sdílet, nakonec spotřebuje, cenu zvýší. Není zatím jasné, zda obchodníci náklady případně rozdělí rovnoměrně, nebo je budou systematicky alokovat tam, kde vznikají.
Pokračujte ve čtení na druhé straně.

Druhou stranu si otevřete níže

(Pokračování otevřete níže)

Sdílejte tento článek svým přátelům.

Doporučené