Nebudete věřit, co se stalo na povrchu Měsíce! Japonský astronom zachytil vzácný meteorit.

zdroj: instagram.com/youtube.com

Japonský astronom zaznamenal dopad meteoritu na povrch Měsíce, který způsobil krátký záblesk na noční straně Země. K měření této události použil kamery, které sledují Měsíc. Dopad meteoritu se odehrál 23. února v 11:14 GMT nebo 20:14:30,8 japonského času. Meteorit přistál v blízkosti kráteru Ideler L, něco severozápadně od kráteru Pitiscus, uvedl Daichi Fujii, kurátor městského muzea v Hiratsuce.

Meteority letí rychlostí kolem 48 280 km/h nebo 13,4 km/s. Dopad meteoritu na Měsíci vytváří kráter a způsobuje intenzivní teplo a jasný záblesk viditelného světla. Srážky s Měsícem lze pozorovat z pozemského povrchu, pokud byla meteoritu dostatečně velký a v noční části Měsíce, která byla obrácena k Zemi.

Nově vytvořený kráter může mít průměr asi 12 metrů a může být potvrzen Lunar Reconnaissance Orbiterem NASA nebo indickou měsíční sondou Chandrayaan 2, podle Fujiiho.

Výzkum srážek meteoritů s Měsícem může přispět k lepšímu porozumění historii sluneční soustavy

Ačkoliv každý den směřuje na Zemi mnoho meteoritů, většina z nich při styku s atmosférou zcela vyparuje. Měsíc má velmi tenkou exosféru, což znamená, že meteory, které nedosáhnou zemského povrchu, často narazí na měsíční povrch.

Zachycení těchto kosmických událostí má také vědeckou hodnotu a pomáhá vědcům porozumět četnosti srážek na měsíčním povrchu, což je stále důležitější, protože Spojené státy a další země se připravují na vyslání astronautů na Měsíc.

Sdílejte tento článek svým přátelům.

Doporučené