Překvapivý převrat: Ztratil řeč až do 11 let, avšak v dospělosti naučil se psát. A teď? Profesor na Cambridge University!

zdroj: instagram.com/youtube.com

Cambridge University přivítá letos v březnu jedinečného muže, který dokázal překonat veškerá očekávání a stal se inspirací pro mnoho lidí. Jason Arday, 37letý afroamerický profesor, prokázal, že překážky se dají přemoci a cesty k úspěchu se nacházejí i ve zdánlivě nemožném.

Jasonova cesta ke slávě nebyla vůbec snadná. Již jako dítě byl diagnostikován s opožděným vývojem a poruchou autistického spektra. Do svých 11 let neuměl mluvit a do 18 let neměl ani základní gramotnost. Terapeuti předpovídali, že bude trvale závislý na pomoci a asistenci. Ale Jason se rozhodl, že tohle nebude jeho osud.

Vyrůstal v londýnském Claphamu se svými třemi sourozenci. Už od útlého věku se zajímal o otázky nerovnosti ve společnosti. Své myšlenky a názory vyjadřoval pomocí znakového jazyka a navštěvoval logopedii. Své ambice si předsevzal již jako malý chlapec, když si řekl, že chce zachránit svět. Toužil po vzdělání a věděl, že to nebude lehké.


Jeho cesta byla plná překážek. Chyběla mu podpora a vedení, ale to ho neodradilo. Když začal psát akademické práce, neměl tušení, jak na to. Nikdo mu nikdy neukázal, jak se správně akademicky vyjadřovat. Ale Jason neztrácel naději. V 27 letech napsal na zeď svého pokoje, že jednoho dne bude pracovat na prestižních univerzitách Oxfordu nebo Cambridge. Tato vize se stala jeho hnací silou.

Pokračujte ve čtení na druhé straně.

Druhou stranu si otevřete níže

(Pokračování otevřete níže)

Sdílejte tento článek svým přátelům.

Doporučené