Proč se váš pejsek dívá na Vás při konání potřeby? To by Vás nenapadlo.

Máte doma pejska? Pokud ano, tak to jste si museli všimnout, že právě v tu chvíli, kdy vykonává svou rutiní potřebu na vás upjatě zírá. A víte proč?

Ve chvíli, kdy se připraví do správného a pohodlného podřepu, na vás začnou jednoduše zírat a hlídají. Nedělají to úplně všichni psi pokaždé, nicméně většina to opravdu dělá nebo udělá.

Vědci říkají, že tyto dlouhé pohledy bez mrknutí jsou podle všeho důkazem fungování evoluce.

Vědci věří, že psi na vás tímto způsobem zírají z důvodu, že se při provádění potřeby cítí zranitelnější a chtějí se ujistit, že na ně dáváte dostatečný pozor aby se jim nic nestalo.

“Pozice řízení potřeby je pro psa zranitelnou. Pocit zranitelnosti mu zůstal po jeho divokém předchůdci, vlkovi, který se o sebe v divočině musí stále postarat sám. Myslím, že se ujišťují, že jim kryjeme záda, zatímco se po nějakou dobu v nejisté pozici, ” řekla v rozhovoru The Dodo Mary Friedmanovo – expertka na chování psů.

Tuto teorii však zastávají i další odborníci.

Veterinářka Dr. Kathryn Primmová v článku pro server I Heart Dogs zmínila: “Pokud vás pes v těchto chvílích sleduje, znamená to, že spoléhá, ​​že mu v případě ohrožení dáte signál prostřednictvím řeči těla. Dalším důvodem může být, že chce, abychom ji v případě potřeby bránili. “

Friedmanovo, tak Primmová kromě pocitu zranitelnosti uvádí samozřejmě i další důvody tohoto divného zírání.

Někteří psi vás takto mohou například žádat o nějakou dobrůtku, kterou si samozřejmě zaslouží, jiní zase o odsouhlasení vhodného místa pro potřebu a další chce zase o trochu soukromí.

Snažme se tedy svému miláčkovi porozumět, aby se náš vztah se čtyřnohými mazlíčky mohl ještě zlepšit.