Vědci objevili spojitost mezi stravou matky a vzhledem dětí. Kdo určuje to, jestli má dítě vzhled po mamince nebo po tatínkovi.

zdroj: instagram.com/youtube.com

Studie v Nature Communications odhaluje zajímavé souvislosti

Vědci se často zaměřují na neobvyklé aspekty lidského života, a tentokrát jejich zkoumání zamířilo na vzhled dětí a jeho spojitost s tím, co jejich matky jedly během těhotenství. Studie, publikovaná nedávno v prestižním časopise Nature Communications, odhaluje překvapivé informace.

Podle této studie má strava matky během těhotenství přímý vliv na vzhled potomka. Vědci provedli experiment na březích myších a rybičkách dánio pruhovaných, kde zkoumali úroveň proteinů v jejich stravě. Výsledky ukázaly, že klíčovým faktorem byla právě hladina proteinů v mateřské stravě.

Proteinový komplex TORC1 a jeho role

Výzkum identifikoval proteinový komplex TORC1 jako klíčový senzor živin a energie, který ovlivňuje syntézu proteinů. Tento komplex má přímý vliv na vývoj embrya, zejména na tvar kraniofaciálních struktur.

Konkrétní výsledky studie

Vědci zjistili, že matky, které konzumovaly stravu bohatou na proteiny, měly děti s výraznějšími a ostřejšími rysy obličeje, včetně silnějších čelistí a větších nosů. Naopak, matky s dietou s nižším obsahem bílkovin měly děti s jemnějšími a štíhlejšími rysy.
Pokračujte ve čtení na druhé straně.

Druhou stranu si otevřete níže

(Pokračování otevřete níže)

Sdílejte tento článek svým přátelům.

Doporučené