Víš, co znamenají piktogramy na oblečení? Úplný rozpis najdeš zde!

zdroj: instagram.com/youtube.com

 

 

Zažil to už nejspíš každý z nás. Koupíte si halenku či kalhoty z neznámého nového materiálu a při prvním praní zjistíte, že vlastně ani nevíte, jak s daným kusem oblečení naložit. Prát na 30 °C? Či dokonce na 95 °C? Toto by nám měl napovědět a prozradit právě štítek, na kterém se dozvíme i složení materiálů. Jak však na to, abychom o nový oblíbený kousek nepřišli? Stačí se řídit podle piktogramů, které vám vysvětlíme. Není to tak těžké, jak se zdá!

 

PRANÍ – symbol vaničky 

Většinou nám tento symbol ukazuje, zda se má daný kousek prát ručně nebo v pračce. Ručně se většinou perou pletené či hedvábné kousky a je to symbol vaničky s rukou. Jiné symboly vaničky (s číslem) nám říkají o tom, na jaké teplotě se má šatstvo prát. Nezapomínejme, že pokud pereme, používáme vhodný prášek na praní či gel a zároveň pereme oblečení podobné barvy. Pokud je pod vaničkou jedna čárka, jde o mírné odstřeďování a pokud jsou pod vaničkou čárky dvě, měli bychom odstřeďovat opatrně a ždímat ručně. TIP: Vždy si oblečení před prvním nošením vyperte a toto se týká i spodního prádla. Nikdy nevíte, kdo si před vámi dané oblečení zkoušel a jaké měl hygienické návyky.

SUŠENÍ – symbol čtverce 

Někteří vlastní sušičku a jiní suší volně na sušáku uvnitř či venku. Není pochyb, že volné sušení je ekologičtější, ekonomičtější a zejména šetrnější k oblečení. Věděli jste, že rifle by se neměly dávat do sušičky? Riskujete tak potrhání jemných strečových vláken, které nám drží jejich tvar. Pokud je na štítku pouze čtverec s kroužkem uvnitř, jde o běžné sušení v sušičce a pokud je v kroužku malá tečka, znamená to sušení v sušičce při libovolné teplotě. Pokud jsou v kroužku dvě tečky, znamená to sušení při nízké teplotě. Pokud je pod symbolem jedna čárka, znamená to, že oblečení je třeba sušit šetrně a dvě čárky znamenají velmi šetrné sušení v sušičce. Pokud je tento symbol přeškrtnutý, nedoporučuje se sušit v sušičce vůbec. Pokud je ve čtverci jedna rovná čárka, znamená to, že bychom kousek měli sušit v rozprostřeném stavu. Když jsou tam však tři svislé čáry, měli bychom sušit odkapáváním. Pokud se v tomto čtverečku nacházejí dva pásky v jednom z rohů, znamená to, že musíme sušit ve stínu.

Pokračujte na další straně.

Sdílejte tento článek svým přátelům.

Doporučené