Zajímá Vás co je největší žrout elektriky u VÁS doma? Podívejte se co vám vysává peníze z kapes!

zdroj: instagram.com/youtube.com

V menším bytě obvykle najdete několik větších elektrospotřebičů a několik menších. Všechny tyto spotřebiče odebírají energii ze sítě a něco to stojí. Měli byste zvážit, které přístroje spotřebovávají nejvíce energie a kde se vyplatí omezit jejich spotřebu – a u kterých to téměř nemá význam.

 

Český statistický úřad provedl před dvěma lety rozsáhlý průzkum (Energo 2015) týkající se spotřeby elektrické energie. Základem bylo množství spotřebičů: s výjimkou přibližně dvou procent domácností jsou všechny vybaveny televizí, 94 % mají automatickou pračku a 92 % ledničku s mrazákem. Pro 71 % bytů a domů je nezbytný stolní počítač nebo notebook, zatímco myčku nádobí vlastní přibližně třetina domácností a samostatný mrazák asi pětina. Sušičku prádla vlastní pouze pět procent rodin. Většina domácností má jeden z uvedených přístrojů, s výjimkou televizorů, které vlastní 4,2 milionu domácností s téměř 6 miliony přístrojů, a počítačů, kde je poměr ještě vyšší – 1,5 přístroje na rodinu.

Jasným vítězem v soutěži o roční spotřebě je televizor. Průměrně je zapnutý 30 hodin týdně, takže se podílí na celkové spotřebě domácností celkem 27 procenty. Těsně za ním s téměř 24 procenty je lednička, která běží 24 hodin denně, sedm dní v týdnu, 12 měsíců v roce a patří mezi významné spotřebiče elektřiny. Automatická pračka je na třetím místě se 18 % a počítač, který se průměrně používá 23 hodin týdně a spotřebovává 13 % energie. Samostatné mrazáky a myčky nádobí spotřebovávají sedm procent nákladů a sušička prádla pouze dvě procenta.

Pokračujte ve čtení na druhé straně.

Sdílejte tento článek svým přátelům.

Doporučené