Zapršelo a houbaři jásají radostí z plných košů! Další úspěch slibuje i meteoroložka. Kdy je nejlepší jít na houby?

zdroj: instagram.com/youtube.com

Rodinná vášeň pro houbaření

Ondřej houbaří přes 30 let, je dokonce členem mykologického spolku. „Děti to zdědily po mně, dokážou rozeznat 20 druhů hub i s jejich latinskými názvy,“ řekl Blesku s tím, že Emička s Ondráškem už přesně vědí, kam jít a kde a co hledat. Netrvalo dlouho a košíky měli plné. „Našli hřiby dubové, hlívy ústřičné a špičky obecné,“ vyjmenoval tatínek. A co se najde, to se taky v kuchyni zpracuje. „Zužitkujeme vše jako rodina, od sušení po omáčky,“ dodal Ondřej.

Houbařská sezona začíná dříve

Oproti loňsku začala sezona hub předčasně. „Je to zhruba o dva až tři týdny. Rostou hřiby kováře, ve vyšších polohách křemenáče březové,“ popsal Blesku mykolog Libor Hejl s tím, že nejvíce hub lze najít na okrajích listnatých lesů.

Mykolog: Až o tři týdny dřív!

A počasí bude houbařům přát i nadále. „Bude deštivo a také je malý rozdíl mezi minimálními a maximálními teplotami, což houbám vyhovuje,“ dodala meteoroložka Dagmar Honsová.

Sbírá je, ale nejí

Jako relax vnímá houbaření Tomáš Ježek (37), který bydlí blízko Chlumce nad Cidlinou. „Sice je vůbec nejím, ale můžu je rozdat těm, kdo nemají možnost si je sami nasbírat,“ vysvětlil Tomáš, který se na deště těší. „Po vydatných bouřkách jich pomalu bude plný les a mohly by růst, jak se říká, jako po dešti,“ dodal.
Pokračujte ve čtení na druhé straně.

Druhou stranu si otevřete níže

(Pokračování otevřete níže)

Sdílejte tento článek svým přátelům.

Doporučené