9 příznaků, že se objevila krevní sraženina? Kardiologové řekli, jak nás tělo varuje

zdroj: instagram.com/youtube.com

 

Zajímavý fakt

Ukazuje se, že každý čtvrtý člověk na planetě čelí riziku trombózy – vážného stavu, kdy se v těle vytvoří krevní sraženina.

A nebezpečí je, že se krevní sraženina může vytvořit v jakékoli části těla, protože cévy pronikají do všech jeho rohů.

Lékaři také říkají, že příznaky trombózy se budou lišit v závislosti na tom, kde přesně se sraženina tvoří – v žilách nebo tepnách.

Alarmové signály

Zde je to, co říkají lékařští odborníci o tom, jak rozpoznat varovné příznaky krevní sraženiny v tepně.

1. Pokud je tepna částečně ucpaná krevní sraženinou, končetina může prochladnout. Krev hraje důležitou roli při udržování tepla v našem těle. Když je průtok krve přerušen kvůli krevní sraženině, je běžné, že prsty na rukou, nohou,  zchladnou. Pokud je například patrné, že jedna noha je mnohem chladnější než druhá, může to být podle lékařů příznakem krevní sraženiny v této noze.

2. Lékaři říkají, že bledá kůže je znamení, které okamžitě upoutá pozornost. Když krevní oběh dosáhne svého vrcholu, obličej zčervená a získá zdravý růžový odstín. Tento atraktivní vzhled je zvláště patrný v částech těla, kde jsou kapiláry umístěny blízko povrchu kůže. Pokud však dojde k poruchám krevního oběhu, pokožka zbledne a ztratí svůj přirozený jas.

3. Pocit slabého pulzu a abnormální krevní tlak mohou být varovnými příznaky spojenými s arteriální trombózou. Lékaři doporučují věnovat pozornost rozdílu v měření tlaku na obou pažích: pokud je významný, může to sloužit jako další známka přítomnosti krevní sraženiny.

4. Pokud osoba pociťuje přerušované klaudikace, necitlivost nebo mravenčení v končetinách nebo pociťuje omezenou pohyblivost paží nebo nohou. Tyto příznaky mohou být také spojeny s poruchami krevního oběhu, což potvrzují lékaři.

5. Mezi další rozpoznatelné příznaky trombózy patří bulka, změna barvy kůže v postižené oblasti a olupování. V nejzávažnějších případech se může vyvinout nekróza. Podle lékařů jsou však takové známky velmi vzácné a jsou spojeny s prodlouženou trombózou.

Podle jejich názoru se krevní sraženiny nejčastěji nevyskytují v tepnách, ale v žilách. Hluboká žilní trombóza je charakterizována tvorbou krevních sraženin v cévách nohy nebo stehna. Ale v žilách horních končetin jsou krevní sraženiny mnohem méně časté, říkají lékaři.

Lékaři také tvrdí, že odhalit tvorbu krevní sraženiny v žíle je celkem jednoduché. Následující příznaky to mohou naznačovat.

6. Pocit otoku v noze se ustálil a to již začalo vyvolávat obavy. S takovými problémy se člověk často setkává, když je dlouhou dobu v nesprávné poloze, možná si svírá nohu. Pokud se ale objeví otoky nohou bez zjevného důvodu, může to být varováním před možnou trombózou, alespoň to tvrdí lékaři.

7. Naše nohy nám někdy mohou způsobit nepohodlí. Jedním z možných problémů je výskyt zarudnutí na kůži v blízkosti místa podezření na krevní sraženinu. Když se žíla rozšíří, malé cévky kolem ní se začnou plnit krví, což má za následek červený odstín kůže.

V případech, kdy je situace závažná, může kůže v této oblasti zmodrat, protože hladina kyslíku v krvi klesá. V některých případech se na noze mohou objevit uzliny a hrbolky, což naznačuje přítomnost křečových žil. Zajímavé je, že lékaři říkají, že v místech, kde se vyskytují křečové žíly, se výrazně zvyšuje pravděpodobnost tvorby krevní sraženiny.

8. Představte si: měkký otok, který dodává nohám zvláštní asymetrii. A ve skutečnosti je to všechno kvůli přetrvávající krevní sraženině, která způsobuje otoky. Vizuálně noha získává působivý objem, jako by byla připravena vymanit se z těsných hranic. Zajímavé zde ale je, že pokud na nohu zatlačíte, cítíte a vidíte, jak se kůže pod vnějším vlivem poslušně stlačuje, vytváří malou prohlubeň, ale pak se vrací starý otok, jako by připomínal jeho přítomnost. Zde je to, co o takových případech říkají lékaři.

9. Tupá bolest v noze a co je nejvíce překvapivé, nezesiluje se pohybem. Jen si to představte, podle lékařů může člověk neustále cítit tupou, bolestivou bolest, a to i během spánku. Lékaři říkají, že taková bolest může výrazně a bolestivě zasahovat do plnohodnotného života.

Právě to je děsivé

Pokud se krevní sraženina, která se vytvořila v noze nebo paži, odtrhne od stěny a dostane se tepnou do plic, nastává akutní a nebezpečná situace – plicní tromboembolie. Tento stav je v 70 % případů smrtelný, proto je nesmírně důležité urychleně zavolat sanitku.

Při ztíženém průtoku krve v plicích se objevuje náhlá dušnost, bolest na hrudi a zrychlený tep, připomínají lékaři, příznaky podle nich může provázet vykašlávání krve a dýchací potíže.

Je důležité si uvědomit, že tyto příznaky jsou velmi podobné infarktu myokardu, takže diagnózu plicního tromboembolismu stanoví lékaři po vyloučení srdečního infarktu.

Trombóza: problém, který vyžaduje pozornost

Trombóza je vážný problém, o kterém by si měl být každý vědom. Opakuji, že s tímto problémem se může setkat každý čtvrtý člověk.

  • Lékaři říkají, že kvůli stavu cév jsou trombózou ohroženi zejména lidé starší 65 let.
  • Také dlouhé cesty, kdy se poloha těla nemění, mohou vést ke vzniku krevních sraženin.
  • Dalším rizikovým faktorem je sedavý způsob života, který často vede k obezitě.
  • Situaci může zhoršit i kouření a rakovina.

Zdravý životní styl však nemůže vždy chránit před trombózou, protože k této nemoci „přispívá“ genetická predispozice.

To znamená, že pokud rodič nebo prarodič trpěl krevními sraženinami, tato osoba může být také vystavena vysokému riziku tohoto problému.

Proto je důležité znát příznaky krevní sraženiny a pokud se objeví, poradit se s lékařem o vyšetření. Pokud se vám tyto informace líbily, nezapomeňte je sdílet se svými přáteli a rodinou. Přeji všem zdraví a prosperitu!

Sdílejte tento článek svým přátelům.

Doporučené