test

Děsivá a pravdivá data o Česku.. Srovnání úmrtnosti podle krajů a vysvětlení čím je to způsobeno. Kde jsou na tom lidé nejhůř?

zdroj: instagram.com/youtube.com

Český statistický úřad (ČSÚ) nedávno zveřejnil porovnání údajů z jednotlivých krajů za loňský rok a rozdíly jsou někdy opravdu veliké. Tyto rozdíly se projevují nejen v oblasti financí, ale i v pohybu obyvatelstva nebo v jejich zdraví. Ukazují se tak kraje, kde je život lehčí a delší, a také kraje, kde je tomu naopak.

Hlavní město je šampion

Demografické údaje Prahy

Praha je ve většině ukazatelů na špičce. Po Středočeském kraji má nejmladší obyvatelstvo a také nejvyšší medián mezd i HDP na obyvatele. Navíc je každý čtvrtý Pražan dnes cizinec s trvalým dlouhodobým pobytem v metropoli. To se do této statistiky nepočítají azylanti. Není proto divu, že Praha jako jediná hlásí v loňském roce přirozený přírůstek obyvatel – narodilo se více lidí, než zemřelo.

Ekonomické ukazatele Prahy

Praha má nejvyšší medián mezd i HDP na obyvatele v České republice. V porovnání s Karlovarským krajem je HDP na jednoho obyvatele v Praze téměř čtyřikrát větší. Medián mezd v Praze je rovněž výrazně vyšší než v jiných krajích, což se odráží i na průměrné výši starobního důchodu.

Zdravotní statistiky Prahy

Přestože Praha má jak u žen, tak mužů výsledek úmrtnosti na rakovinu lepší než průměr, od špice je daleko. Mnohem lepší výsledky má Praha u úmrtnosti na nemoci oběhové soustavy, kde je premiantem společně s Jihočeským a Plzeňským krajem.
Pokračujte ve čtení na druhé straně.

Druhou stranu si otevřete níže

(Pokračování otevřete níže)

Sdílejte tento článek svým přátelům.

Doporučené