Varování od vědců: Miliony životů v ohrožení kvůli tomuto léku do roku 2040! Dejte mu šanci až na druhé koleji

zdroj: instagram.com/youtube.com

Nečekané následky antibiotik: Zkrácení životnosti a metabolické problémy

To, co tuto studii dělá výjimečnou, je fakt, že se jedná o první výzkum tohoto druhu na světě. Byl prováděn na zdravých myších, které byly v raném věku vystaveny antibiotikům, a následně byly sledovány po celou dobu svého života. Vedoucí projektu, profesor David Lynn, potvrzuje, že předchozí výzkumy, které zkoumaly souvislost mezi střevním mikrobiomem a délkou života, byly většinou prováděny na bezobratlých a myších s genetickými vadami spojenými se zkrácenou životností.

„Jsme poprvé schopni sledovat vliv změn ve střevním mikrobiomu způsobených antibiotiky. A to v raném věku myší na celý jejich život,“ sděluje profesor Lynn. Poté, co byla diversita mikrobiomu myší narušena užíváním antibiotik, výzkumníci zjistili, že se střevo znovu osídlilo. A to jedním ze dvou různých dominantních typů mikroorganismů, které pojmenovali „PAM I“ a „PAM II“.

„Myši s mikrobiomem PAM II vykazovaly ve stáří zvýšenou rezistenci vůči inzulínu. Což naznačuje metabolickou dysfunkci, a také výrazně vyšší hladiny zánětu v různých tkáních včetně krve, jater a mozku. Upozorňuje profesor Lynn a dodává: „Myši s mikrobiomem PAM II umíraly zhruba dvojnásobně častěji než myši s mikrobiomem PAM I, a to i přesto, že obě skupiny byly vystaveny stejným antibiotikům.“


Tato studie jasně ukazuje, že je nejvyšší čas přehodnotit naše zacházení s antibiotiky a být více obezřetní při jejich užívání. Naše tělo a zdraví toho mohou mít mnohem více než dosud tušili.

Mohlo by Vás zajímat: Obyčejná párty s neobyčejným překvapením: Co se objevilo na fotkách, to vás doslova dostane

Sdílejte tento článek svým přátelům.

Doporučené