Po Číně dorazila do Evropy nemoc „syndrom bílých plic“. Je odolný vůči penicilinu, mluví se o nové epidemii

zdroj: instagram.com/youtube.com

Podle zpráv místních médií se Dánsko potýká s epidemií zápalu plic, která otřásla Čínou a vyvolala obavy z nové pandemie.

Podle britského deníku Daily Mail dánští zdravotníci tvrdí, že výskyt mykoplazmové pneumonie, bakteriální infekce, která nereaguje na antibiotika, dosáhl „epidemické“ úrovně. Peking naznačuje, že stejný patogen je částečně zodpovědný za „záhadnou“ vlnu dětských zápalů plic, které se vyznačují nebezpečným zápalem plic.

Dánský Statens Serum Institut (SSI) oznámil, že se jejich počet za posledních pět týdnů ztrojnásobil, a varoval, že tuto zimu se nakazí ještě více dětí. Několik dní poté, co Nizozemsko oznámilo alarmující nárůst počtu dětí bojujících se zápalem plic, přišla podobná zpráva ze Švédska.

Šíření nakažených osob vyvolalo obavy, že se nákaza může šířit i v Evropě. Mycoplasma pneumoniae se obvykle projevuje mírnými příznaky podobnými chřipce a nakažení jedinci trpí horečkou, únavou, bolestmi hlavy, krku a dlouhotrvajícím kašlem. Většina případů se vyskytuje u dětí ve věku 6-12 let.

Odborníci označují toto onemocnění jako „atypický zápal plic“. Je to proto, že penicilin, běžné antibiotikum, kterým se obvykle léčí bakteriální infekce, nezabírá. Podle Hanne-Dorthe Emborgové, vedoucí výzkumné pracovnice SSI, však tato epidemie není ničím neobvyklým a odborníci ji předpovídají již delší dobu.

V Dánsku se epidemie pneumonie způsobené mykoplazmou obvykle objevují v celé zemi každé čtyři roky, a to na podzim a začátkem zimy. ‚V posledních čtyřech letech byl počet mykoplazmových infekcí velmi nízký. Očekávali jsme to od doby, kdy jsme uzavřeli zemi po pandemii Covid 19.

 

Pokračujte ve čtení na druhé straně.

Sdílejte tento článek svým přátelům.

Doporučené