Po Číně dorazila do Evropy nemoc „syndrom bílých plic“. Je odolný vůči penicilinu, mluví se o nové epidemii

zdroj: instagram.com/youtube.com

SSI dodal, že nejde jen o dánský fenomén a že kromě Číny byl nárůst mykoplazmových infekcí hlášen ve Švédsku a Singapuru.

Peking také poukázal na další země trpící podobnými ohnisky, protože čelí obavám z transparentnosti.

‚Mycoplasma pneumoniae‘
Atypické pneumonie jsou pneumonie způsobené jinými organismy než tzv. typické bakterie, viry nebo plísně. Nejčastějšími příčinami jsou mykoplazmata a chlamydie – dva organismy podobné bakteriím.

Historicky se ohniska vyskytovala v uzavřených skupinách, jako jsou studenti, vojenský personál nebo rodiny. Epidemie se šíří pomalu, protože inkubační doba trvá 1014 dní. Tento typ zápalu plic nejčastěji propuká na jaře.

Zápal plic způsobený mykoplasmou obvykle začíná únavou, bolestí v krku a suchým kašlem. Příznaky se postupně zhoršují. Silné záchvaty kašle mohou produkovat hlen. U některých lidí se také objeví vyrážka. Někdy se objeví anémie, bolesti kloubů nebo neurologické problémy. Příznaky obvykle trvají jeden nebo dva týdny a poté se pomalu zlepšují. Někteří lidé se mohou i po několika týdnech cítit slabí a unavení.

Mykoplazmový zápal plic může mít závažný průběh, ale obvykle je mírný a většina lidí se uzdraví bez léčby. – Atypický zápal plic je rovněž způsoben bakterií Mycoplasma pneumoniae. Mykoplazma obvykle způsobuje mírný zápal plic a epidemie se objevují jednou za 4-6 let. Epidemie se obvykle objevují na podzim a postupně probíhají několik měsíců, někdy trvají až do jara.

„Je to velmi běžný jev v mnoha zemích a v Číně se dostal pod účinnou kontrolu,“ řekl novinářům v OSN v New Yorku.

Profesor Hunter dodal, že výzkum naznačuje, že poslední globální vlna této nemoci „zasáhla“ v roce 2019/2020. a že v kombinaci s relativně pomalou rychlostí reprodukce, inkubace a přenosu bakterií mohlo až dosud trvat, než se ohniska objevila ve více zemích.

Řekl, že současná situace ve Spojeném království zůstává nejasná, ale že Británie také v minulosti zaznamenala podobné mezery několika let mezi vlnami mykoplazmatické pneumonie.

Profesor Ian Jones, virolog z University of Reading, řekl britským médiím, že vlna případů s největší pravděpodobností nesouvisí s novým kmenem bakterií, které se vyvíjejí mnohem pomaleji než virové patogeny, jako je Covid.

„Pochybuji, že je to něco zvláštního jako kmen, protože bakterie se vyvíjejí mnohem pomaleji, je mnohem pravděpodobnější, že je to špatný rok a pravděpodobně zesílený koronaizolací,“ řekl.

„Podle této úvahy bychom měli něco takového očekávat ve většině zemí, které prošly izolací, i když není jisté, kdy dojde k nárůstu mykoplazmatických zápalů plic,“ konstatuje.

Vlna případů v Číně vyvolala celosvětové znepokojení nad nedostatkem transparentnosti, když byl Covid poprvé spatřen ve Wu-chanu na konci roku 2019, krátce předtím, než virus zachvátil svět.

Světová zdravotnická organizace (WHO) si včera vyžádala od Číny další údaje o propuknutí zápalu plic u dětí.

Nárůst počtu zápalů plic v zemi byl nazván „syndrom bílých plic“ kvůli způsobu, jakým se poškození plic projevuje na snímcích u dětí.

 

Sdílejte tento článek svým přátelům.

Doporučené