Tajemství fosilního nálezu: Obří ryba byla jen poloviční velikosti, než se původně myslelo!

zdroj: freepik.com/pixabay.com

Nová studie ukazuje, že jeden z největších ryb na světě byl obrovský, ale jen poloviční velikosti, jakou si původně mysleli vědci. Skutečné mořské monstrum, jehož zkamenělý lebka byla objevena před 150 lety v USA, bylo po celá ta léta považováno za 10metrového obry. Nová analýza jeho pozůstatků však ukázala, že kostnatá ryba jménem Dunkleosteus terrelli byla pouze poloviční velikosti. A zatímco se původně předpokládalo, že se podobá tvarování těla žraloka, ukázalo se, že tomu tak není, píše Live Science.

Jeden z mnoha starých mořských dravců, kteří během devonského období (před 419 až 358 miliony let) proplouvali oceány, byl kostnatý ryba nazvaný Dunkleosteus terrelli. Jeho zkamenělé pozůstatky byly poprvé objeveny před 150 lety poblíž Clevelandu v Ohiu, USA. Největší lebka tohoto starého ryby je uložena v Muzeu přírodní historie v Clevelandu.

Vědci se domnívají, že tělo této ryby bylo, stejně jako její lebka, pokryto tlustými kostěnými destičkami, druhem pancíře. Analýzy 85 centimetrů dlouhé lebky ukázaly, že tento dravec měl velmi silné čelisti, které dokázaly stisknout sílu 3,6 tuny.

Otevřete si článek na další straně

Doporučené

Sdílejte tento článek svým přátelům.

Doporučené