3 tipy od neurochirurga, jak „napumpovat“ mozek, aby fungoval jako 25letý

zdroj: instagram.com/youtube.com

Trapně nepříjemná situace, kdy potkáte kamaráda na ulici a nemůžete si vzpomenout na jeho jméno.

V takových chvílích nepřichází na mysl nic chytřejšího, než si stěžovat na stáří, které není radostí. Ale stáří s tím nemá nic společného. Může za to jen naše lenost a neochota zatěžovat mozek. A to je vědecky dokázaný fakt.

Nedávno jsem četl úžasnou knihu „Neurofitness, aneb mozek pro produktivní život“ od amerického neurochirurga Rahula Jandiala, jednoho z nejuznávanějších odborníků na světě nejen v chirurgii, ale i v oblasti obnovy mozkové činnosti po těžkých úrazech. , mrtvice nebo na pozadí Alzheimerovy choroby.

Celým příběhem prochází hlavní myšlenka: funkce mozku lze nejen obnovit, ale také pozvednout na vrchol aktivity po jakékoli nemoci, nemluvě o změnách souvisejících s věkem, které tak milujeme, abychom ospravedlnili vlastní zapomnětlivost.

Kniha popisuje mnoho případů obnovení práce mozku podle systému vyvinutého neurochirurgem. A dnes vám chci říct o překvapivě jednoduchých, ale neméně účinných doporučeních.

1. „Dýchání 4-4-4-4“.

Takovému dýchání se také říká pozorné nebo „rytmické“. Je mylné si myslet, že jej vynalezl Rahul Jandial. Tuto praxi praktikují jogíni a buddhističtí mniši již více než 2500 let. Rahul se účastnil mnoha studií, které vyústily v důkazy podložené potvrzení vztahu mezi rytmickým dýcháním a omlazením mozku.

✔ Na pozadí rytmického dýchání se zvyšuje práce amygdaly, která je zodpovědná za reakci těla na nejsilnější emoce, a tím se člověk efektivněji vyrovnává se stresem. A co když ne stres je jedním z hlavních důvodů rychlého stárnutí organismu.

✔ Rytmické dýchání stimuluje růst nervových vláken v mozkové kůře, která nejen reguluje srdeční frekvenci a krevní tlak, je zodpovědná za koncentraci, ale také pomáhá udržovat mysl chladnou, chrání ji před emocionálními výbuchy. To znamená, že myšlenkový proces probíhá rychleji a nalezení správných řešení zabere méně času.

✔ Díky rytmickému dýchání se aktivuje práce mozkových neuronů a zvyšuje se počet spojení mezi nimi, zlepšují se proto všechny kognitivní funkce těla: řeč, koncentrace, schopnost vnímat předměty dotykem a provádět účelné pohyby. Tedy vše, co u stařecké demence trpí jako první.

✔ Pravidelné rytmické dýchání posiluje spojení mezi různými částmi mozku, zvyšuje duševní aktivitu a zároveň zklidňuje nervový systém. A to je ta nejúžasnější věc.

Ukázalo se, že na pozadí rytmického dýchání se náš takzvaný „šestý smysl“ zhoršuje. To není to, co se považuje za intuici. Mluvíme o schopnosti mozku zachytit signály ze všech orgánů a systémů a okamžitě reagovat na sebemenší změny v jejich práci, snížit úroveň úzkosti a zastavit záchvaty paniky.

Když si čtete o neuvěřitelném omlazujícím účinku rytmického dýchání, nedobrovolně si začnete myslet, že tento systém vyžaduje určité dovednosti a nebude tak snadné jej napoprvé zvládnout.

Nejdřív jsem si to myslela taky. Ukázalo se, že jednodušší už to být nemůže.

První, co musíte udělat, je najít si odlehlé místo, vypnout telefon, aby vás náhle nerušil, zaujmout pohodlnou polohu a relaxovat. Zkuste, jen na 5-10 minut!, vyhnat z hlavy plané myšlenky. Soustřeďte veškerou pozornost na svůj dech a nemyslete na nic jiného. Pořád se ti to daří.

  • Na počet 1-2-3-4 se zhluboka nadechněte nosem (to je důležité).
  • Zadržte dech a počítejte pro sebe: 1-2-3-4.
  • Na úkor 1-2-3-4 klidně vydechněte, opět nosem.
  • A znovu počítejte 1-2-3-4, než se znovu nadechnete.

Věřte tomu nebo ne, to je všechno. Pokud jde o mě, vypnout hlavu na těchto 5-10 minut je mnohem obtížnější. Podle Jandiala to bylo právě pravidelné rytmické dýchání, které zachránilo mnoho jeho pacientů od nutnosti chirurgického zákroku.

Pokračujte ve čtení na druhé straně.

Sdílejte tento článek svým přátelům.

Doporučené